Blanca Besteiro García


Categoría: Restauradora
Data de Nacemento: En 1965
Lugar de Nacemento: Riotorto (Lugo)
Teléfono: 982813775 - 696943105
Correo electrónico: 
Formulario de contacto

   Cultura
 Currículum

É licenciada en Belas Artes pola Facultade de BB.AA. de San Fernando (Universidade Complutense de Madrid), polas especialidades de ‘Restauración de Obras de Arte’ (1988) e ‘Gravado’ (1989).

 Obras realizadas

CURSOS, CONGRESOS E OUTRAS ACTIVIDADES:
1983: -‘Encuentro de Jóvenes Artistas’, Ministerio de Cultura. Salamanca.
1985: -Seminario de Estudos Cerámicos, Sargadelos (Lugo).
1986: -‘Taller de Arte no convencional’ con Concha Jerez, Escuela de A.A.O.A. (Valencia) e ‘Encuentro de Jóvenes Artistas’, Ministerio de Cultura (Valencia).
1988: -Curso de Deseño asistido por ordenador, Facultade de BB.AA. (Madrid) e stage de Intercambio na École Régional de Beaux Arts, Clermont Ferrand (Francia).
1989: -‘Gráfica 89’, Obradoiro de Serigrafía, Betanzos (A Coruña).
1990: - Curso de Heliogravado, impartido por Jesús Núñez, Galería Brita Prinz (Madrid).
1991: -Curso de Perfeccionamento de Debuxo Técnico, Colexio Oficial de Doutores e Licenciados en Belas Artes e Profesores de Debuxo (Madrid).
1993: -‘Gráfica 93’, Cursos de verán da Universidade Internacional Menéndez Pelayo, bolseira no Curso de Gravado Calcográfico, impartido por Oscar Manessi, Betanzos (A Coruña), bolseira no I Curso de Gravado do Concello de Sevilla, organizado por Francisco Cortijo, Mosteiro de San Clemente (Sevilla), ‘O Gravado’, artigo na revista ‘Artesonado’, Asociación de Antigos Alumnos da Escola de A.A.O.A. de Lugo e serigrafía numerada e firmada para a revista ‘Artesonado’, Asociación de Antigos Alumnos da Escola de A.A.O.A. de Lugo.
1994: - As novas tecnoloxías na Arte, Instituto Galego das Artes e da Información (Santiago de Compostela).

RELATORIOS E CURSOS IMPARTIDOS:
1990: -Directora do Curso de Gravado en Relevo, I Congreso Galego de Expresión e Arte, Deputación Provincial (Lugo).
1991: -Directora do Curso de Gravado Xilográfico, II Congreso Galego de Expresión e Arte, Deputación Provincial (Lugo).
1992: -Relatora do Curso de Serigrafía, Centro de Formación Continuada do Profesorado de Lugo, Escola de A.A.O.A., Consellería de Educación e O.U. (Lugo).
1993: -Relatora do Curso de Gravado Calcográfico, obradoiro práctico, Centro de Formación Continuada do Profesorado de Lugo, Escola de A.A.O.A., Consellería de Educación e O.U. (Lugo).
1994: -Relatora do Curso de Gravado calcográfico, técnicas aditivas, obradoiro práctico, Centro de Formación Continuada do Profesorado de Ferrol, Consellería de Educación e O.U. (Ferrol).
1995: -Relatora da conferencia sobre técnicas gráficas e a súa aplicación na E.S.O., Centro de Formación Continuada do Profesorado de Lugo, Consellería de Educación e O.U. Ribadeo (Lugo).
1996: -Relatora do obradoiro práctico sobre A Cor, Centro de Formación Continuada do Profesorado de Lugo, Consellería de Educación e O.U. (Lugo).

EXPOSICIÓNS:
1983: Instituto Femenino de Ensino ‘Virxe dos Ollos Grandes’, Lugo (individual).
1985: VII Exposición ‘Cidade de Mondoñedo’ (colectiva).
1988: Facultade de BB.AA. de Madrid en Clermont-Ferrand, Francia (colectiva).
1989: ‘Exposición Fin de Carrera’, Facultade de BB.AA. de Madrid (colectiva), ‘Gráfica 89’, Archivos de Betanzos, Betanzos - A Coruña (colectiva) e I Bienal de Facultades de BB.AA. Santa Cruz de Tenerife (colectiva).
1990: Obra Gráfica: Mercedes Moro, Eloisa Gil e Blanca Besteiro, Centro Municipal Rafael de León, Madrid (colectiva), VII Premio de Gravado Máximo Ramos, Escola de A.A.O.A., A Coruña (colectiva), Gravado: Mercedes Moro, Eva Hiernaux e Blanca Besteiro, Sala de Arte da Deputación Provincial, Lugo (colectiva), ‘Cinco años de Gráfica en Betanzos’, exposición Itinerante: A Coruña, Betanzos e Madrid (colectiva), ‘Talleres 89-90’, Galería Brita-Prinz, Madrid (colectiva) e Pintura e Gravado: Mercedes Moro e Blanca Besteiro, Sala Joan Miró, Palacio de Congresos e Exposicións da Castellana, Madrid (colectiva).
1991: ‘Cinco años de Gráfica en Betanzos’, exposición itinerante, Salamanca (colectiva).
1992: Galería de Arte Olaverri, Madrid (individual).
1993: Individual de gravado, El Cafetín, Lugo e 14ª Édition du Salon Artistique de Haute-Loire, Triennal latina, Le Puy en Vélay, Francia (colectiva).
1994: Exposición para recaudar fondos para os nenos da India, Hotel Araguaney, Santiago de Compostela (colectiva), Feira de Artesanía e Gravado de El Escorial (Madrid) e Artistas do barrio da Milagrosa (Lugo).
1995: ‘Dez anos na U.I.M.P. Universidade Internacional Menéndez Pelayo na Coruña’, Estación Marítima da Coruña (colectiva gráfica), ‘Nada en común’, Sala Apolo, Lugo (colectiva) e ‘Obra de pequeño formato, sobre papel’, Galería de arte Clérigos, Lugo (colectiva).
1996: Obra seleccionada no certame de pintura Nelson Zumel, Museo Municipal de Lugo, itinerante (colectiva), Sala de Arte Apolo, Lugo (colectiva), ‘Artes Varias’, Auditorio Gustavo Freire, Lugo (colectiva) e I Mostra de Debuxo e Gravado, Asociación Cultural Via Nova, Concello do Barco (colectiva).
1997: Artistas de Lugo, Casa da Cultura de Rábade (colectiva).
1998: ABELENVAUNABURRA, Sala Bacabú, Lugo (colectiva).
1999: ‘Subasta Milenium, a beneficio de Cruz Roja Española’ (Santiago de Compostela).
2000: Colectiva de Carnaval: ‘Para disfrazarse no hace falta cortarse las uñas de los pies’, Sala Bacabú (Lugo).

 Outros datos de interese

CONCURSOS E PREMIOS:
1983: -‘IV Certamen Nacional de Artes Plásticas para Jóvenes’ (1º Premio Provincial de Debuxo e 2º Premio Nacional de Debuxo), VII concurso-exposición Arte Xoven Galego, El Corte Inglés (Vigo), 1º premio no II Certame de Artistas Noveis. Caixa de Aforros Municipal de Vigo. Vigo.
1984: -1º Premio Rexional de Gravado no I Certame Xuvenil Galego de Artes Plásticas.
1985: -II Certame Galego de Artes Plásticas, 1º Premio Rexional de Debuxo e 2º Premio Rexional de Pintura.
1986: -III Certame Galego de Artes Plásticas (1º Premio Provincial de Debuxo, Accésit de Debuxo, 1º Premio Provincial de Escultura, Accésit de Escultura, 1º Premio Provincial de Pintura, 1º Premio Rexional de Pintura, 1º premio Rexional de Debuxo); VIII Concurso-Exposición de Pintura Cidade de Mondoñedo (Accésit de Pintura) e Concurso de Gravado Carmen Arozena, Galería Tórculo (Madrid).
1987: -IV Certame Galego de Artes Plásticas (2º Premio Rexional de Debuxo e Accésit de Pintura), Concurso de Pintura Fiesta del Olivo, Mora (Toledo), XX Premio de Pintura Caja de León, Concurso de Pintura ‘Ciudad de Burgos’, Certamen ‘Ciudad de Salamanca’ para estudiantes de BB.AA., Bienal de Arte Fútbol Club Barcelona e Concurso de Gravado ‘Máximo Ramos’ (Ferrol).
1989: -Premio PROBISA de Gravado, 1º Premio na Exposición-Concurso Internacional de Gravado, Betanzos (A Coruña), IV concurso Nacional de Gravado ‘Ciudad de Burgos’ e Concurso de Gravado ‘Carmen Arozena’, Galería Tórculo (Madrid).
1990: -VII Premio de Gravado Máximo Ramos (Ferrol), IX Premio de Artes Plásticas Villa de Rota, Fundación ‘Alcalde Zoilo Ruiz Mateos’, Rota (Cádiz), II Bienal de pintura Balconadas de Betanzos (A Coruña) e Concurso de Gravado ‘Carmen Arozena’, Galería Tórculo (Madrid).
1991: Concurso de pintura Ciudad de Arganda (Madrid), Premio Scania de pintura (Madrid), I Certame de debuxo ‘Gregorio Prieto’, Valdepeñas (Cidade Real), XI Certame de pintura ‘Círculo Catalán’ (Madrid), IV Premio da Cámara de Comercio e Industria de Escaparates, Escaparate para Viaxes Creatur, Madrid (1º premio), X Certame de Artes Plásticas Villa de Rota, Rota (Cádiz), I Bienal Internacional de Gravado Julio Prieto Nespereira (Ourense) e Mostra de tarxetas de Nadal, Museo Municipal de Ourense.
1992: Certame de Pintura Vila de Begonte – Lugo (1º Premio), Concurso de pintura de Pardiñas, Guitiriz (Lugo), Certame Novos Valores, Museo Sarmiento (Pontevedra), II Premio Internacional de Gravado de Cebreros, Cebreros (Ávila), Feira Gráfica en Talavera de la Reina (Toledo) e III Bienal de Pintura Balconadas, Betanzos (A Coruña).
1993: Certame de Pintura Vila de Begonte – Lugo (1º Premio) e I Premio de Pintura Cidade de Lugo.
1994: II Premio de Pintura ‘Cidade de Lugo’ (2º Premio).
1995: I Certame Nelson Zumel de Pintura, Asociación Cultural O Grelo (Lugo).