Félix Fernández Fernández


Categoría: Artista multimedia
Data de Nacemento: 23 de novembro de 1977
Lugar de Nacemento: Celeiro - Viveiro (Lugo)
Teléfono: 636462039
Correo electrónico: 
Formulario de contacto

   Cultura
 Currículum

É licenciado en Belas Artes, especialidade en escultura pola Universidade de Vigo (2001).
2006. Taller de relatos Low tech dirixido por Dora García e Zachary Lieberman, Medialab, Madrid.
Taller de radio experimental con Ángeles Oliva e Toña Medina, La Casa Encendida.
2004. Taller de fotografía con Michael Ackerman (Campus PHE) en Aranjuez (Madrid).
Taller de creación audiovisual en directo (con Mia Makela Aka Solu) e taller de historia e teoría do vídeo de promoción musical por Luís Cerveró, La Casa Encendida, Madrid.
2003. ‘Artistas e críticos, miradas sobre a arte española dos últimos 25 anos’, Centro de Arte Reina Sofía, Madrid.
Taller de creación impartido por Juan Domínguez, La Casa Encendida, Madrid.
Taller ‘Usos improvisados: Diálogos do corpo coa memoria e o inmediato’, impartido por Ana Buitrago, Estudio 3, Madrid.
2002. Taller ‘Cleaning the house’ con Marina Abramovic, CGAC, Santiago de Compostela.
Experiencia, teoría e artes visuais, Circulo de BBAA, Madrid.
2001. Taller ‘Os Cinco Sentidos do Movemento’; con Mónica Valenciano, Estudio 3, Madrid.
Taller de composición coreográfica impartido por Elena Córdoba, Estudio 3, Madrid.
2000. Taller ‘Terra líquida’ con Eva Lootz, CGAC, Santiago de Compostela.
Performance: proceso de creación, impartido por Bartolomé Ferrando, Facultade de Belas Artes de Pontevedra.
Taller de performance de Esther Ferrer, CGAC, Santiago de Compostela.

 Obras realizadas

EXPOSICIÓNS INDIVIDUAIS: 2007. ‘Rompendo Ciclos’, Galería C5 Colección, Santiago de Compostela.
2006. Caixas Negras, Museo Provincial de Lugo.
2005. (Dual) Latitudes III: proceso autobiografía, Fundación Caixa Galicia, O Ferrol.
2003. Descenso, Centro Torrente Ballester de Ferrol (A Coruña).

EXPOSICIÓNS COLECTIVAS: 2007. ‘La Movida’, Destino Futuro, Herbario Performántico. Xardín Botánico. Madrid.
2006. ‘Urbanitas’, Marco de Vigo (Pontevedra), ‘Kick the trash’, Círculo de Belas Artes (Madrid), ‘Vídeo Héroes’, CGAC (Santiago de Compostela), ‘Laberinto de Museos’, Instituto Cervantes, Pequín (China), ‘Vídeobardo’, Zona de arte 1, Quilmes, Bos Aires (Arxentina), ‘Canal Abierto 2006’, ‘En primera persona: la Autobiografía’, Canal Isabel II (Madrid), ‘BAC 06’, CCCB (Barcelona), ‘CMYK, un proyecto de exposiciones latentes’, Sala Can Felipa (Barcelona), ‘Videourbanitas’, FORUM (Barcelona), ‘D-Neff’, Centro Cultural Montehermoso (Vitoria), ‘Photoespaña’ (Madrid) e ‘Decibelio’, Sala Macumba (Madrid).
2005. ‘Descubrimientos Photoespaña’, Praza de Sta. Ana (Madrid), ‘IVAM Electra 05’. Interludios, IVAM (Valencia), ‘Cinco semanas, cinco colectivos’, Galería Oliva Araúna (Madrid), ‘Observatori 2005’, Cidade das artes e as ciencias (Valencia), ‘MAP’ (Multiartprogram), La Tabacalera (Donosti), ‘Estampa 2005’, Tentacións, Recinto Feiral Casa de Campo (Madrid), ‘En tránsito´05’, La Casa Encendida (Madrid), ‘Instalación Un espacio Nuevo’ Galería C5 (Santiago de Compostela), ‘Matador’, Festa anual, Pazo dos Deportes (Madrid), ‘Abierto 05’, La ciudad efímera, Sala San Hermenegildo (Sevilla), IX Certame Isaac Díaz Pardo, Museo Carlos Maside, Sada (A Coruña), ‘Mientras vivas en esta casa...’, comisariado Casita, El Escorial (Madrid), ‘Mínima 2005’, Teatro del Rabal, Gandía (Valencia), ‘Marcianos’, Sala de Caixa España (Zamora) e Arte Joven Latina 2004, Xunta Municipal de Latina (Madrid).
2004. En torno al cuerpo, La Casa Encendida (Madrid), Audiovisual Injuve 03, Sala Amadís (Madrid), Visualsound Barcelona 04, Centro Cultural la Farinera del Clot (Barcelona), I Mostra de cine de Lavapiés; autoproducciones Ladinamo (Madrid), ‘Mínima 2004’, Teatro del Rabal, Gandía (Valencia), ‘Feedback’, Espazo Feedback (Madrid), III Festival 143 delicias, L’antic Teatre de Barcelona e ‘Casas y Calles’, diversas casas do centro de Madrid.
2003. Doméstico 02 (Madrid), Arco 2003, Stand 9.5-D, Operario de ideas (Madrid), Photoespaña: Pro nombres personales, Praza de Sta. Ana (Madrid), Emergencias, La Casa Encendida (Madrid), Malas Artes´03: Bizarros, Sala dos Peiraos (Vigo), Marina Abramovic. Student body II, CGAC (Santiago de Compostela) e Casas y Calles, diversas casas do centro de Madrid.
2002. ‘Plugged, Unplugged’ Centro Arte Joven (Madrid), ‘Plugged, Unplugged’, Facultade BB.AA. (Pontevedra), Sección oficial de vídeo Ciudadano Gay, Cine Verdi (Madrid), R-Visiones (do doméstico). Salón dos reloxos. Colexio Fonseca (Salamanca), Festival IFI, Facultade de BB. AA. (Pontevedra), ‘Videometal II’, El Laboratorio III (Madrid), ‘Mínima´02’. Teatro do Rabal de Gandía (Valencia) e ‘Observatori 2002’, MUVIM (Museu Valencià de la il-lustració i la Modernitat).
2001. ‘II muestra de vídeo A.I.’. Galería T20 (Murcia), ‘Arte solidario’, Galería Sargadelos (Pontevedra), ‘Videometal I’ (Madrid), V Bienal Pintor Laxeiro de Lalín, Museo Ramón Mª Aller Ulloa (Pontevedra), Novos Valores 2001. Sala de exposicións da Facultade de BB.AA. (Pontevedra) e ‘20 Comprimidos’. Galería Triskel e Medulio, Tui (Pontevedra)
1996-2001. PO. Sala de exposicións da Facultade de BB.AA. (Pontevedra).
2000. Novos Valores 2000. Museo Principal (Pontevedra) e ‘72puertas, 24habitaciones, 1casa’. Sala de exposicións. Facultade BB.AA. (Pontevedra).
1999. ‘Novos Valores 99’, Museo Provincial (Pontevedra).
1998. ‘Kaldarte: festival de cultura quente’ (A Coruña).

PERFORMANCES E DANZA: 2006. ‘Invertebrados 06’, Casa de América (Madrid).
2005. ‘Contenedores 5.0’, Sala San Hermenegildo (Sevilla), ‘XX Festival Internacional Madrid en Danza’, Ciclo Cultivos 2005 (Madrid), ‘Chámalle X’, II Xornadas de arte de acción, Facultade de BB.AA. (Pontevedra), ‘Ebent´05’, Espai jove Boca nord (Barcelona) e MEM (Musicaexmachina) (Bilbao).
2002. Mostra de performances ‘Cleaning The House’. CGAC (Santiago de Compostela) e III Mostra de videodanza, Universidade de Alcalá (Madrid).
2001. 2º ciclo de performances na Universidade de BB.AA de Valencia.

DOCENCIA. CONFERENCIAS: 2006. Taller ‘Estrategias del videoarte’, La Casa Encendida (Madrid), ‘Arte, ritos y ayahuasca en la amazonía’. Conferencia en Amargord (Madrid) e Canal Abierto 2006, ‘En primera persona: Autobiografía’. Xornadas de conferencias no Canal Isabel II, Madrid.
2005. III Festival Audiovisual Subimagen 05. Xornada sobre videoarte e televisión (Zamora) e Taller de video-performance ‘Espejismos y Realidades’, Universidade de Alcalá (Madrid).
2004. Taller de video-performance ‘Espejismos y Realidades’ La Casa Encendida (Madrid) e ‘Sexo, debates y cintas de vídeo’ Xornadas sobre cine e sexualidade. Universidade Autónoma de Madrid.

PUBLICACIÓNS, ARTIGOS EN PRENSA E MEDIOS DE COMUNICACIÓN: Publicou artigos en prensa, en distintas publicacións e medios de comunicación de toda España.

 Outros datos de interese

PREMIOS, BECAS, ACCÉSITS
2005. Beca Artistas en Residencia, La Casa Encendida en colaboración coa Aula de Danza Estrella Casero (Madrid).
2004. 1º premio no III Certame de artes plásticas Deputación de Ourense., Beca Injuve para desenvolvemento do proxecto “1000 xeitos de dormir tranquilo” e Premio da organización á mellor videocreación Mínima 04 (Valencia).
2003. Premio do Xurado á mellor videocreación Visualsound Barcelona 03 (Barcelona) e Áccesit, Mostra audiovisual Injuve, Sala Amadís, Madrid, Centro Cultural Montehermoso (Vitoria).
2002. Áccesit no II Premio auditorio de Galicia, Santiago de Compostela.
2001. Premio novas tendencias no VIII Certame de artes plásticas Cidade de Lugo.

CATÁLOGOS: Cajas Negras, Museo Provincial de Lugo; Urbanitas, Marco, Museo de Arte Contemporáneo de Vigo; Entrecruzar, proxecto-edición, CGAC; Estampa 2005, XIII Salón internacional do Gravado e Edicións de Arte Contemporáneo; Documentos de Danza: Permanencia, obra social Cajamadrid, Comunidade de Madrid; Latitudes III: proceso autobiografía, Fundación Caixa Galicia; Chámalle X, II Xornadas de arte de acción; Observatori 2005; Abierto 05, La ciudad efímera, Concello de Sevilla; Mientras vivas en esta casa...; IVAM Electra 05. Interludios. Edición Dixital; III Certame de artes plásticas, Deputación de Ourense; Audiovisual Injuve 2003; Malas Artes 03; Audiovisual Injuve 2002; Observatori 2002; II Premio Auditorio de Galicia. 2002; Audiovisual Injuve 1988-2002; VIII Certame de artes plásticas Cidade de Lugo, 2001; V bienal de Lalín “pintor Laxeiro”, 2001; 1996.2001. PO. Edición dixital e Novos valores 2001, 2000, 1999.