María Teresa Campo Domínguez


Pseudonym: Tareixa Campo
Category: Teacher, actress, playwright and director
Birth Date: 24th August 1946
Birth Place: Val do Mao - O Incio (Lugo)
Telephone: 982212461 - 626397255
Correo electrónico: 
Email contact form
 Curriculum

She works as teacher at 'Casás' School in Lugo. She was one of the founders of the associations of theatre teachers 'Joven Teatro Joven' and 'Barriga Verde'. She founded 'Achádego' Theatre Group and organised theatre weeks at school, theatre shows and many other activities. From 1993 to 1994 and from 1997 to 1998, she coordinated the theatre room in the Campus of Lugo (Santiago University).

 Work & Activities

DIRECTOR OF SCHOOL THEATRE: 1971-O carteiro do Rei, 1977- Las antorchas del Alba, 1979-O xogo do pinto-pinto. 1980-As charetas da alborada, 1981-Dous vellos e unha sóa soidade, 1981/1982-¿Bo Nadal? e Recobrou o sorriso o Eleuterio, 1982-O premexentes non pode cos paxaros rebezos, 1983/84-Os contos de sempre e O sorriso das pedras, 1985-O rabo, 1986-Aventuras e desventuras dunha espiña de toxo chamada berenguela. DIRECTOR OF THEATRE FOR ADULTS: 1992-Non chores Sabeliña (Orfeón Lucense- Achádego) 1988-A dobre historia do Doutor Valmy, 1990-5 pequenos contos. 1992-Leilias ao teu ouvido. 1994-Cara de plata. 1996-O noso é mellor. 1997-Auto dos Simulados da Caravilla. 1998-Maxia Vermella. 1999-Chuvia de anxos sobre París. THEATRE ROOM IN THE CAMPUS OF LUGO (Santiago University): 1994-Ad Medulium. 1995-O Xuíz dos divorcios e O retablo das marabillas. 1996-Deire a coitadade (1st prize in the Certame Galego de Teatro). 1997-A nosa vila (2nd prize in the Certame Galego de Teatro). 1998-Ramo Cativo (1st prize in the Certame Galego de Teatro) WORKS AS ACTRESS: Tarabelo Group: 1978-E alumou para sí, 1980-Cousas de Cousas. Achádego Group: 1988-Os bandidos do mar/ Enguedellos para o Sotomundo, 1991-Desaqueloutrados, 1992-Leilias ao teu ouvido, 1993-Cinema sketchs at the XV ?Semana de Cine de autor de Lugo?, 1994- Cara de plata de Valle Inclán/ Dos arquivos do trasno de Rafael Dieste, 1996- O noso é mellor/ Engadindo pedra/ A sogra (Hecyra), 1997- Á lus do candil, 1997-Auto dos simulados da caravilla, 1998- Os Pelúdez entre nós, 1999-Poesía para a paz/ Chuvia de anxos sobre París. CINEMA, VIDEO AND TV: 1980-film ¿Bo Nadal?; 1988- Actress in Tristán e Isolda in the TV serial ?Os outros feirantes?; 1993- O bo cidadán fai a boa cidade, Tv advertisements para a TVG; O irlandés astrólogo; 1995-El rey del río. TRANSLATIONS TO GALICIAN LANGUAGE, ADAPTATIONS AND SCRIPT: A dobre historia do doutor Valmy (translation) Desaqueloutrados (translation) O Xuiz dos divorcios (translation and adaptation) O retablo das marabillas (translation and adaptation) A nosa vila (best prize for a Galician version at the contest of Galician Young Theatre, 1997) Cinco contos populares, Anfitrión (translation and adaptation) Chuvia de anxos sobre París (translation and adaptation). THEATRE PLAYS: 1980-O xogo do Pinto Pinto, (It was created from the popular game). 1981-As charetas da alborada, (School Theatre). 1985-Contos de sempre, (from popular stories). 1986-O sorriso das pedras, (with a script by Luz Vázquez). 1994-Ad Medulium, (recreation of mithological legends and characters of Galicia). NARRATIVE WORKS: Coquipetra e o trasgo Ramalliro (1º Prize ?Meigas e trasgos?, 1990). -Cygnus e Vulpécula, (1º Prize ?Meigas e trasgos?, 1991). -Contos para toliños de ida e volta.